Menu Zamknij

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

wilgoć w pomieszczeniu

Problem wilgoci dotyczy jednakowo nowych i starych budynków. Wilgoć w mieszkaniu może powstać z wielu różnych powodów. Istotną rzeczą jest, żeby odpowiednio szybko zareagować. Działania, które podejmiemy w celu zmniejszenia wilgoci, muszą być właściwie dobrane do naszych indywidualnych potrzeb. Do osuszenia ścian i pozbycia się wilgoci możemy wykorzystać równie domowe sposoby, jak i profesjonalne urządzenia. Wilgoć w mieszkaniu może nie tylko powodować niszczenie poszczególnych elementów konstrukcji budynku, ale również jest odpowiedzialna za rozwój grzybów i drobnoustrojów, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Chcesz poznać skuteczne sposoby na pozbycie się wilgoci, przeczytaj poniższy tekst.

Jakie są przyczyny powstawania wilgoci?

Wilgoć może pojawić się w naszym domu wskutek wadliwie wykonanej izolacji budynku lub jej braku, zamontowania okien i drzwi balkonowych o niskiej przepuszczalności powietrza czy niesprawnej wentylacji. Jeżeli poziom wilgoci przekracza dopuszczalne normy (wilgotność powietrza powinna oscylować od 40 do 60 %) może dojść do powstania pleśni, która wygląda nieestetycznie oraz powoduje liczne choroby układu oddechowego. Do powstania wilgoci dochodzi szczególnie w miejscach, takich jak kuchnia czy łazienka, a także w pomieszczeniach, w których odbywa się suszenie prania.

Odpowiedzialni za nadmiar wilgoci w mieszkaniu są również sami domownicy. Czteroosobowa rodzina poprzez codzienne czynności domowe takie jak gotowanie kąpiel czy prysznic jest w stanie wytworzyć około 20 litrów wody dziennie, która w wyniku kondensacji i złej cyrkulacji powietrza przenika w strukturę ścian, tworząc tym samym idealne warunki do rozwoju grzybów oraz różnego rodzaju bakterii. Wilgoć w mieszkaniu może powstać również w efekcie przecieków spowodowanych złą kondycją dachu czy wadliwym wykonaniem ocieplenia ścian. Wilgoć w mieszkaniu często jest następstwem działania osób trzecich np. zalania mieszkania przez sąsiada. Nade wszystko najczęstszą przyczyną zawilgoceń lub zalań w naszych mieszkaniach, domach lub lokalach są nieszczelne instalacje wodno — kanalizacyjne, lub grzewczo — chłodnicze (klimatyzacja).

Po czym poznać, że w naszym domu jest wilgoć zasiedziała?

Nieskuteczna wentylacja pomieszczeń, niewłaściwe nawyki mieszkańców tj. nie wietrzenie, nadmiar wilgoci produkowanej przez gospodarstwo domowe tj. zbyt duże obciążenie małych kubatur ilością użytkowników, przemarzanie, występowanie mostków termicznych, 

Do pomiaru wilgoci służy higrometr. Jest to nieduże urządzenie, dzięki któremu w prosty sposób dowiemy się, czy poziom wilgoci w danym pomieszczeniu mieści się w dopuszczalnych normach. Nadmiar wilgoci możemy zidentyfikować również na podstawie własnych obserwacji.

Symptomem przekroczenia dopuszczalnego poziomu wilgoci może być unoszący się w pomieszczeniu specyficzny zapach stęchlizny, zaparowane szyby i lustra czy mokre plamy na ścianach. Rozwiązaniem, które pomoże skutecznie zniwelować nieprzyjemne zapachy oraz osuszyć zawilgocone ściany jest skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się osuszaniem przy pomocy bezpiecznych technik osuszania.

pomiar wilgoci

Czy domowy osuszacz powietrza zda egzamin?

Często, aby, zmniejszyć wilgotność powietrza wykorzystuje się komercyjne osuszacze powietrza, które z łatwością nabędziemy w popularnych sklepach z AGD lub marketach budowlanych. Są proste w obsłudze i można je zastosować jednakowo w domu jak i sklepie czy biurze.

Wyróżniamy osuszacze adsorpcyjne, wykorzystujące działanie materiału higroskopijnego, który pochłania wilgoć oraz urządzenia kondensacyjne, które dzięki zamontowanym wentylatorowi filtrują, ogrzewają i osuszają powietrze z pary wodnej. Żeby osuszacz wyłączał się automatycznie po osiągnięciu pożądanego poziomu wilgoci, musi być wyposażony w higrometr. Efektywne pozbycie się wilgoci wymaga zastosowania urządzenia o odpowiednio dobranej mocy do wielkości pomieszczenia. Jeżeli poziom zawilgocenia jest duży korzystniej, jest wynająć profesjonalną firmę, która szybko i skutecznie upora się z problemem.

Co w starym domu może powodować wilgoć na ścianie?

Jeżeli chcemy zamieszkać w starym domu, którego historii nie znasz, nieprzyjemny zapach unoszący się w powietrzu oraz zaparowane okna mogą świadczyć o wysokim zawilgoceniu budynku. Zanim jednak rozpoczniemy proces usuwania wilgoci, musimy w pierwszej kolejności ustalić  przyczynę jej występowania. Wilgoć w domu może być spowodowana dostaniem się wód opadowych do wnętrza ścian poprzez różnego rodzaju uszkodzenia struktury budynku czy nieszczelności w pobliżu okien lub drzwi. Nadmierna wilgoć może być wynikiem nieszczelnej instalacji wodno — kanalizacyjnej.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym poziom wilgotności jest przesiąkanie wód gruntowych. Wilgoć kapilarna powstaje gdy dom jest w nieprawidłowy sposób izolowany. Ściany budynku absorbują wilgoć z gruntu, efektem czego jest pojawienie się białych wykwitów solnych na elewacji oraz odpadanie tynku. Z kolei wadliwie wykonany system termoizolacji i wentylacji może doprowadzić do kondensacji pary wodnej szczególnie w miejscu występowania mostków termicznych, która spowoduje namakanie ścian, stropów i dachów.

Jak skutecznie zmniejszyć wilgotność powietrza w starym domu?

Osuszanie budynków, które mają swoje lata może okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Od kondycji ścian i fundamentów oraz rodzajów zastosowanych systemów izolacji zależy jaka konkretna metoda osuszania będzie najlepsza. Jeżeli budynek wcale nie jest zabezpieczony przed przenikaniem wód gruntowych w pierwszej kolejności, należy zabezpieczyć przegrodę przed podciąganiem wód gruntowych. Z kolei, jeśli powodem zawilgocenia budynku jest wyeksploatowany dach konieczna, będzie naprawa poszycia.

Jeśli zlikwidowaliśmy źródło kumulowania się w domu nadmiernej wilgoci i mamy pewność, że ściany nie będą więcej absorbowały wody, możemy przystąpić do osuszania zawilgoconych pomieszczeń. Skutecznym i szybkim sposobem na poradzenie sobie z problemem zawilgoconych ścian jest skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, która zajmuje się osuszaniem budynków, mieszkań oraz piwnic. Pracownicy zatrudnieni w firmie mają do dyspozycji specjalistyczne urządzenia, które w nieinwazyjny sposób pomogą usunąć wilgoć z każdego pomieszczenia.

Jak osuszyć zalaną piwnicę?

Piwnica jako najniżej położona kondygnacja domu zaliczana jest do pomieszczeń narażonych na częste występowanie wilgoci. Przyczyną gromadzenia się wody w piwnicy może być np. awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej lub intensywny opad deszczu powodujący rozlewiska naokoło budynku, lub wręcz lokalne podtopienia. Problem wilgoci w piwnicy może być również spowodowany brakiem izolacji przeciwwilgociowej. Chcąc skutecznie pozbyć się wilgoci w piwnicy, należy w pierwszej kolejności wypompować znajdującą się w piwnicy wodę, a następnie ją osuszyć.

Do wykonania prac związanych z osuszaniem ścian fundamentowych najlepiej wybrać wydajne osuszacze, które szybko i skutecznie poradzą z problemem wilgoci w piwnicy. Zaangażowanie specjalistów, którzy dysponują odpowiednimi urządzeniami do neutralizacji wilgoci w domu, jest optymalnym rozwiązaniem. Fachowcy zajmujący się na co dzień osuszaniem budynków szybko ustalą źródło występowania wilgoci oraz zastosują odpowiednio dobrane środki. Gdy proces osuszania zakończy się, na końcu należy zlikwidować przyczynę powstawania wilgoci.

Wilgoć może być spowodowana np. awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej w mieszkaniu lub konsekwencją zalania przez sąsiada. Niezależnie od przyczyn zawilgocenia pomieszczenia należy natychmiast usunąć wilgoć, uniemożliwiając rozwój szkodliwej pleśni i bakterii. Chcąc szybko i skutecznie osuszyć ściany i podłogi powinieneś wybrać profesjonalną firmę. Fachowcy zajmujący się osuszaniem różnego rodzaju powierzchni stosują specjalistyczne urządzenia wykorzystujące bezpieczne i nieinwazyjne technologie. Zastosowanie nowoczesnych i sprawdzonych metod zwalczania wilgoci daje gwarancję efektywnego i trwałego uporania się z negatywnymi skutkami zalania budynku.